Illyés Gyula Emlékmúzeum - Nagyvendéglő

Ozora
    Location

    Az egykori Ozora és a Nagyvendéglő

    Ozora a 20. század első felében a környező vidék egyik helyi központjaként működött, vásárok és ünnepek alkalmával nyüzsgő, sokszínű élet folyt itt. A Nagyvendéglő vagy Nagykocsma a település egyik nevezetes intézménye volt. Jelentőségét kulturális vonatkozásai is kiemelik - a magyar irodalom két neves alakjának, Petőfi Sándornak és Illyés Gyulának a neve fűződik az épülethez. A fiatal, lánglelkű költő vándorszínész éveiben - 1841. július 31-én - először az e vendéglőben kialakított színpadon aratott kétes sikert Gvadányi József A peleskei nótárius című darabjában. E kalandját később egy versében is (Levél egy színész barátomhoz) megénekelte. Illyés Gyula, aki a közeli puszták egyikén született, gyermekkori emlékek sokaságát őrizte az 1910-es évek Ozorájáról. A Nagyvendéglő évtizedeken keresztül családjának - előbb apai nagybátyjának, Raisz Károlynak, majd nővérének, Illés Klárának - tulajdonában volt, így rokoni látogatásokon és később már íróként is visszajárt ide anyagot gyűjteni. 

    Illyés bejáratos volt a vendéglőbe, az 1930-as években itt írta, más kisebb alkotások között a Puszták népe és a Petőfi című műveinek jelentős részét és az Ozorai példa című elbeszélő költeményt. Az utóbbi mű tükrözi 1848 szellemiségének elevenségét a 20. század elejének magyar vidékein, a Petőfi pedig a 19. század költőjének kultuszát, mely Illyés korai irodalomhoz való viszonyának is meghatározója volt. 1953 körül keletkezett regényének, az Ítélet előttnek színhelyéül a Menyőd álnévre keresztelt Ozorát választotta, középpontjában a nagyvendéglővel, melynek fiatal vendéglősnéjében és annak öccsében magának az írónak és nővérének alakját sejthetjük. A műben megfigyelhetjük a jellegzetes mezőváros társadalmi tablóját, valamint pontos leírást kapunk a vendéglő életéről is. Az épületben két vendéglátó helyiség működött, a "fehérabroszos" vendéglő terem, ahová a helyi elit volt bejáratos, és a zöld asztalos söntés, amely egyszerűbb italmérést jelentett. A hátsó traktus felé eső helyiségeket a hosszú, petróleumlámpával világított folyosó kötötte össze, végén a konyhával. Innen nyíltak a sötétbarna ajtók a kamrákba, pincébe, padlásfeljáróra, vendégszobákba, és a vendéglőt működtető család szobáiba is. Az épület tehát több funkciót ellátott, jellegzetes színfoltja volt a korabeli Ozora életének. Azonban a második világháború pusztítása után már nem nyerte vissza korábbi jelentőségét, Ozora és vele együtt a Nagyvendéglő egy letűnt kor emlékeivé váltak.

    Kodolányi Judit

    1902. november 2-án született a Tolna megyei Felsőrácegrespusztán. Apja Illés János uradalmi gépész, katolikus. Anyja Kállay Ida, az Alföldről elszármazott református családban nevelkedett. Testvérei Ferenc és Klára. A pusztai népiskolában tanult.

    1912-ben a család Simontornyára költözött, itt fejezte be a negyediket, s végezte el az elemi ötödik osztályát, majd Dombóváron (1913–1914) és Bonyhádon (1914–1916) gimnazista. A gyerekkori emlékek, a puszta, a falvak, a környező táj Illyés Gyula számos prózai és színpadi művének, versének ihletői voltak. Nem csak a pusztát tekintette szülőföldjének, hanem az elszórt falvak és a táj együttesét.

    1916-ban szülei elváltak, ő anyjával Budapestre költözött. Az érettségi után a budapesti bölcsészkar magyar–francia szakos hallgatója lett.

    1918–1919-ben kapcsolatba került a baloldali diák- és ifjúmunkás mozgalmakkal. 

    1921 végén – a letartóztatás elől menekülve – emigrált. 1922 márciusában érkezett meg Párizsba, ahol a Sorbonne hallgatója lett. Részt vett a baloldali emigráns mozgalmakban. Bekapcsolódott a francia és magyar avantgárd csoportok munkájába.

    1926-ban tért haza Magyarországra.

    1936 legvégén ismerte meg Kozmutza Flórát, akivel 1939-ben kötött haláláig tartó házasságot. Gyermekük Mária.

    1923-ban kezdett rendszeresen publikálni (Ék, Ma, Magyar Írás). 1925-től az Illyés vezetéknevet használta, hogy családjának ne okozhasson kellemetlenséget baloldalisága. (1933-tól hivatalosan is ez a neve.)

    1928-ban első verseskötetét is a Nyugat adta ki. Néhány év alatt nemzedékének egyik legelismertebb alkotójává vált. Négyszer kapott Baumgarten-díjat (1931, 1933, 1934, 1936). 

    1946 és 1949 között a Válasz szerkesztője. 1946 és 1948 között a Magyar Tudományos Akadémia tagja. 

    1948-ban az elsők között, majd 1953-ban és 1970-ben Kossuth-díjat kapott.

    1956 októberének legnagyobb hatású irodalmi eseménye az Egy mondat a zsarnokságról megjelenése. A Kádár-kor kezdeti éveiben is visszavonultan élt, a hatalom ellenségesen kezelte, majd a hatvanas években fokozatosan enyhült a helyzet.

    1961-től rendszeresen jelentek meg alkotásai, 1969-ben megindult életmű-sorozata, amelynek 22 kötete jelent meg 1986-ig.

    1983. április 15-én hunyt el Budapesten, április 22-én helyezték örök nyugalomra a Farkasréti temetőben.

    Location

    Ozora
    Kossuth Lajos utca 28.
    7086
    Magyarország