Berzsenyi Dániel Emlékmúzeum

Egyházashetye
    Emlékház

    Egyházashegye, a mintegy 450 lakosú község Kemenesalján, a Kis-Somlyóhoz közel, a Kodó patak völgyében helyezkedik el. Környéke részben sík, részben hullámos, jellegzetes kemenesaljai táj. Mindössze másfél kilométerre emelkedik a Kis-Somlyó vulkanikus magaslata, lábánál kisebb erdőkkel, oldalain szőlőültetvényekkel. A falu déli, dombosabb határát erdők borítják, míg a lapályosabb, Kodó menti területeken szántókat és réteket találunk.

    Egyházashetye Szent István-kori település. 1338-ban még Hege néven, 1470-ben már Egyházashege néven említették a kemenesaljai községet. A nevesebb nemesi családok (Choron, Gotthárd, Felsőbüki Nagy) mellett a helyi nemesség (Hrabovszky, Thulman, Berzsenyi, Barcza, Tompos, Vargyai, stb. családok) is jelentős birtokkal rendelkeztek. Ami igazán nevezetessé tette, hogy 1776. május 7-én itt született Berzsenyi Dániel költő, az akadémia rendes tagja. Bár a sors előbb a közeli Sömjénbe (Kemenessömjén), majd a Somogy megyei Niklára vetette, a Kemenesalja idealizált, lírai magasságokba emelt képe számos versében megjelent.

    Berzsenyi Dániel (1776-1836) 1750 körül épült barokk szülőházában emlékmúzeumot rendeztek be a költő tiszteletére. A szobában és a konyhában néhány használati tárgya, családi bútorok, könyvek, képek és egyéb dokumentumok láthatók. Az épület külső falán a költő születésének 100. évfordulóján, 1876-ban emléktáblát helyeztek el. Az emlékmúzeum mellett, az egyik helyiségben a községi könyvtár kapott helyet.

    Kurátor: Kalla Zsuzsa

    Berzsenyi

    1776. május 7-én született Egyházashetyén, régi falusi nemesi család egyetlen gyermekeként.

    1788-ban a soproni evangélikus líceumban kezdi meg tanulmányait, tizenkét évesen kerül először iskolába, nem is igazán sikerült beilleszkednie az intézményi rendbe, végül nem is fejezte be tanulmányait, de ezek az évek nagy hatással voltak rá, ekkor ismerte meg kedvenc költőit.

    1799-ben feleségül vette Dukai Takách Zsuzsannát, felesége családi birtokán, Kemenessömjén telepedtek le. Berzsenyi napközben a birtok ügyeit intézte, gazdálkodott, szabadidejében sokat olvasott, verseket írt. Négy gyermekük született.

    1803-ban, barátja, Kis János soproni evangélikus lelkész elküldte a fiatal költő verseit Kazinczy Ferencnek, aki elismerően nyilatkozott Berzsenyi verseiről és további írásra biztatta a költőt.

    1804-ben költöztek Niklára, ahol folytatja családjával a gazdálkodó életmódot. 

    1817-ben jelent meg Kölcsey Ferenc szigorú hangvételű recenziója Berzsenyiről, amely hosszabb időre elhallgattatta a költőt, nyolc évvel később jelent meg a válasza Kölcsey bírálatára. Berzsenyi költészetében megjelennek a neoklasszicista költészet elemei a versek klasszikus kimunkáltságában és az antik szerzők imitálásában, de ugyanúgy nagy hangsúlyt kap életművében a bárdköltő és a tudós költő hangja is. 

    1836-ban hosszas betegeskedés után halt meg Niklai birtokán. 

    Nyitva tartás
    Előzetes bejelentkezés alapján.
    Az épületet kérésre kinyitja Téglás Lajosné. Címe: Berzsenyi út 38.
    Helyszín

    Egyházashetye
    Berzsenyi utca 56/A
    9554
    Magyarország

    Telefon