József Attila Emlékhely

Budapest
    Emlékház

    Ferencváros, Gát utca 3. – József Attila szülőháza

    József Attila 1905. április 11-én született Ferencvárosban, a Gát utca 3. számú bérház egyik szoba-konyhás lakásában. Nincsen pontos adatunk arról, hogy melyik lakásban látta meg a napvilágot, egyes visszaemlékezések szerint a földszinten, mások szerint az első emeleten béreltek szülei lakást. Mindössze három hónapos volt, amikor a család a Szvetanay utca 18.-ba költözött, és ezzel még nem ért véget a lakásváltoztatások sora: a kifizetetlen lakbér miatt gyakran kellett hurcolkodniuk, különösen miután az apa, József Áron elhagyta őket. Attila ekkor még alig volt három éves. A mama és a három gyerek lakott a Lenhossék utcában, a Márton, a Haller, a Bokréta, a Páva, a Thaly Kálmán és a mai Balázs Béla utcában, illetve a Ferenc téren is.

    József Attila Emlékhely

    Ferencvárosi lakhelyei közül leginkább a Gát utca forrott össze József Attila nevével. Az első József Attila Emlékhelyet Kassák Lajos kezdeményezésére 1964-ben alakították ki a bérház egy földszinti lakásában. Az azóta eltelt időszakban a kiállítás négyszer újult meg, legutóbb 2015-ben.

    Eszmélet − A József Attila Emlékhely állandó kiállítása

    2015-ben a Petőfi Irodalmi Múzeum szakmai segítségével, H. Bagó Ilona kurátor tervei alapján a József Attila Emlékhely teljesen megújult: 21. századi muzeológiai elvárásoknak megfelelő oktatási célú, de kulturális turizmusra is alkalmas élménykiállítással várja az érdeklődőket összesen 120 négyzetméteren.

    Az élményszerű és korszerű kiállítótérben interaktív tábla, hang-, videóanyag és fotók segítségével ismerkedhet meg a látogató a költő életével és műveivel.

    Vezetett séta mobiltelefonos applikációval

    A József Attila Ferencvárosban című, a költő gyermekkorának ferencvárosi helyszíneit bejáró interaktív, hangos, vezetett séta Ferencváros Önkormányzatának megbízásából valósult meg 2015 júniusában. Az anyagot az MTA SZTAKI, a Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény és a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársai készítették. A séta alatt József Jolán 1940-ben megjelent József Attila élete című életrajzi regényéből választott részletek, József Attila versei, a helyszínek történetéhez kapcsolódó háttérinformációk és archív multimédia elemek segítenek a költő gyermekkorának megidézésében. Az ingyenesen használható, GPS alapú, okostelefonos séta a GUIDE@HAND Budapest alkalmazás sétái között található.

    Április 11.

    „Április 11. határnap volt. Ettől kezdve a Gát utca 3. egy különleges térré és az idő kezdetévé vált, József Attila éppen ott történt megszületése miatt elvesztette véletlenszerűségét. A létrejövő majd alakuló, végül Szárszón szétfoszló test, az alig 33 évnyi idő, az általa, benne megformálódó költői képek, cselekvések, szavak miatt jelentéses, tanulságos tereket hoznak létre. Olyanokat, amelyeket nemcsak kívülről méregethetünk csodálkozva, hanem benne kínunkra, kedvünkre ellakhatunk.

    Az apró szoba-konyha, a gang, a ház, az utca, a Ferencváros, Budapest, sőt a versekben megjelenő egész világ a tér és idő sima felületét jelekké avatják, a szótlant szóhoz juttatják nekünk kései olvasóknak. A belső és a külső rejtélyes párhuzama ez; a semlegesből otthon születik. 1925 tavaszán a születésnapját ünneplő költő Április 11. című versében írja, hogy akkor, egykor „nagy szél kapott föl egyszer engem / Hirtelen áprilisi estén” és vitte e szél a megszületőt a „Pesti csatakos külvárosba”. A „lakozás”, az otthon egyben teremtés, poieszisz is, költészet, melyben az ember a világ, a tér és önmaga egybetartozását, összefüggését fedezi fel, dolgozza ki. József Attila alig volt húszéves, amikor varázsütéssel alakította át a magyar költészetet, új tereket, tárgyakat rajzolt, új történeteket, sorsokat fedezett fel. Versei nyomában valami, talán az egész önmagunkról való beszéd alapvetően átalakult.

    Minden nagy költő kijelöl, megél, és ezzel teremt olyan külső-belső tereket, amelyek az általa képviselt létfelfogás megfelelő keretei lesznek. József Attila számtalan helyen lakott, de igazán otthona sehol sem volt. A külváros, eredete szerint a Ferencváros és a Gát utca volt számára az a tér, amelyben a belső viszonyok, érzelmek leképeződtek, a táj és a lélek egyenértékű dolgok lettek, egymásra vetítve mutatták meg közös lényegüket.

    Pilinszky János írta József Attiláról 1962-ben: „Mikor meghalt, nem volt semmije. És ma – költők tudják csak igazán! – egész világ a birtoka: fűszálak és csillagok, sőt a szótár egyes szavai, amiket büntetlenül senki többé el nem vehet tőle.” Egy tárgyszerűbb dolgokra is kitérő felsorolásba bekerülne a Gát utcai ház éppúgy, mint Szárszó sínei, helyek, amelyek tükrében megérthetjük önmagunkat.” (Bókay Antal irodalomtörténész)

    Egyéb információk

    A kiállítás címe: Eszmélet 

    A kiállítás készítői:

    H. Bagó Ilona (kurátor); Kemény Gyula (látványtervező); Széki András (grafikai arculat és tipográfia); Mag Ildikó (belsőépítész); Hukaya Simon (designbeton)

    1905. április 11-én született Budapesten, a Ferencvárosban, a Gát utca 3-as számú házban. Apja, József Áron, szappanfőző munkás; édesanyja, leánykori nevén Pőcze Borbála, szabadszállási parasztlány.

    1908. július 1-én eltűnt a családfő eltűnt; családja úgy tudta, hogy kivándorolt Amerikába, valójában Romániába ment.

    1910 tavaszán Etus és Attila az Országos Gyermekvédő Liga jóvoltából Öcsödre Gombai Ferenc parasztgazda házához került. Az ellátás fejében a házimunkában segédkeztek.

    1911-1912-es tanévben az öcsödi református elemi iskolában kezdte meg tanulmányait. 1912 júniusában tért haza a két testvér Budapestre.

    1919-ben meghalt édesanyja. Az árván maradt testvérek nővérük Jolán és férje Makai Ödön Lovag utcai lakásába költöztek.

    1920-ban gyámja, Makai Ödön beíratta a makói magyar királyi állami főgimnáziumba, itt indult költői pályája.

    1922 decemberében megjelenik első önálló verseskötete, a Szépség koldusa, amelyhez Juhász Gyula írt előszót, az ifjú szerzőt „Isten kegyelméből való költő”-ként ajánlva az olvasók figyelmébe. 

    1924. szeptember 13-tól a Magyar Királyi Ferenc József Tudományegyetem magyar-francia-filozófia szakos hallgatója.

    1925. március 25-én a Szeged című lapban megjelent a Tiszta szívvel című költeménye, amelynek botrányos fogadtatása után eltanácsolták az egyetemről.

    1925-ben, miután otthagyta az egyetemet Pesten tagja lett a Vági-féle Magyarországi Szocialista Munkáspártnak. 

    1925 októberének első napjaiban Bécsbe utazott. A Collegium Hungaricum igazgatója, Lábán Antal vette pártfogásába, tanítványokhoz juttatta. Beiratkozott a bécsi egyetemre. Személyes ismeretséget kötött Kassák Lajossal és Németh Andorral, 1926 elején pedig a különféle politikai irányzatokhoz tartozó emigránsokkal: a kommunista Landler Jenővel, Lukács Györggyel és Balázs Bélával, a liberális Lesznai Annával, Hatvany Lajossal és Ignotusszal.

    1926-ban Párizsba utazott, a Sorbonne hallgatója lett. 

    1927 őszén került közelebbi ismeretségbe nemzedéktársaival, ekkor lett barátja Illyés Gyula is. 1928 elején mutatták be őt Vágó Mártának. Márta révén szorosabb kapcsolatba került a polgári radikális, illetve liberális körökkel. A Márta-szerelemnek s az abban lappangó szociális feszültségeknek egyik dokumentuma az 1928 nyarán írt Klárisok című vers.

     1929 februárjában jelent meg a Nincsen apám se anyám című kötete.

    1930 őszén tagja lett az illegális kommunista pártnak. A mozgalomban ismerkedett meg Szántó Judittal.

    1931 márciusában jelent meg a Döntsd a tőkét, ne siránkozz című verseskötete.

    1932 júniusban megjelenik a Fejtő Ferenccel közösen szerkesztett Valóság első és egyetlen száma.

    1929 végén vagy 1930 elején vált a Szegedről ismert Rapaport Sámuel doktor betegévé. Rapaporthoz, aki „a gyomor Freudjának” tartotta magát, mintegy két évig járt analízisbe. Ettől az időtől kezdve rendszeresen olvassa a pszichoanalitikus irodalmat. 

    1933 nyarán magánélete is válságba jutott. Megismerkedett Marton Márta művészettörténésszel,ekkor születik meg az Óda című verse. Szántó Judit féltékenységében öngyilkossági kísérletet követ el. 

    1935 elejétől Gyömrői Edithez járt analízisre, aki éppúgy, mint a betegségének utolsó korszakában József Attilát kezelő Bak Róbert hasadásos elmezavart állapított meg.

    1936 februárjában jelent meg a Szép Szó első, márciusi száma, amelyet  Ignotus Pállal együtt alapítottak.

    1937. február 20-án ismerkedett meg utolsó szerelmével, Kozmutza Flórával, aki ifjú gyógypedagógusként a pszichológus Szondi Lipót mellett dolgozott.

    1937. július második felében következett be az utolsó, tragikus idegösszeomlása. Három és fél hónapon át ápolják a Siesta Szanatóriumban.

    1937. december 3-án este a balatonszárszói állomáson a mozgó vonat alá vetette magát.

    Kötetei:

    Szépség koldusa (1922)

    Nem én kiáltok (1925)

    Nincsen apám, se anyám (1929)

    Döntsd a tôkét, ne siránkozz (1931)

    Külvárosi éj (1932)

    Medvetánc (1934)

    Nagyon fáj (1936)

     

    Nyitva tartás
    Keddtől péntekig: 10 és 18 óra között; szombaton és vasárnap: 10 és 17 óra között.
    Helyszín

    Budapest
    Gát utca 3.
    1095
    Magyarország

    Telefon