Szabó Magda Emlékház

Debrecen
    Emlékház

    Az irodalmi emlékház a Debreceni Református Kollégium Múzeumának filiáléja; 2017-ben, az írónő születésének századik évfordulóján nyílt egykori iskolájának, a Dóczi Leánynevelő Intézetnek az udvarán. A különálló épület a bejárat előtt elhelyezett 19. századi korsós lány szobrával a Matula világát idézi. A szobor az egyik legnépszerűbb Szabó Magda-regényben, az Abigélben a beteljesíthető emberi vágyak szimbóluma, az emlékhelyen pedig az eredeti tárgyakkal élethűvé varázsolt, de mégis képzeletbeli világba hív. Az emlékház korabeli bútorokkal, személyes tárgyakkal, fényképekkel, idézetekkel és TV interjúkkal idézi meg az írónő személyét, munkásságát és műveit. A ház 2017-ben bekerült a Debreceni Értéktárba, 2018-ban szakmai elismerést kapott.

    Szabó Magda

    Kossuth-díjas magyar író, költő, műfordító, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja.

    Szülővárosában, a mostani Debreceni Református Kollégium Dóczy Gimnáziumában (akkor Dóczi Leánynevelő Intézet) tanult, itt érettségizett 1935-ben; 1940-ben a Debreceni Egyetemen kapott latin–magyar szakos tanári és bölcsészdoktori diplomát.

    A helyi Református Leányiskolában, majd Hódmezővásárhelyen tanított 1945-ig, amikor a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium munkatársa lett.

    Az 1940-es években rövid ideig Páhi (Bács-Kiskun megye) községben is tanított.

    Az eredetileg költőként induló Szabó Magda 1958 után már regény- és drámaíróként tért vissza. A Freskó és Az őz című regények hozták meg számára az országos ismertséget. Ettől fogva szabadfoglalkozású íróként élt. Számos önéletrajzi ihletésű regényt írt, az Ókút, a Régimódi történet és a Für Elise saját és szülei gyermekkorát, valamint a 20. század elejének Debrecenjét mutatja be. Sok írása foglalkozik női sorsokkal és kapcsolataikkal, például a Danaida vagy a Pilátus.

    1985 és 1990 között a Tiszántúli Református Egyházkerület főgondnoka és zsinati világi alelnöke volt.

    1992-ben a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia alapító tagja és az irodalmi osztály rendes tagja lett.

    1947-ben kötött házasságot Szobotka Tibor íróval, akinek alakját Megmaradt Szobotkának című könyvében idézte fel. A férj halála után Szabó Magda lett hagyatékának gondozója.

    Az egyik legtöbbet fordított magyar íróként regényei számos országban és nyelven megjelentek.

    1987-es regénye, Az ajtó először 1995-ben jelent meg angolul Stefan Draughon fordításában, 2015-ben pedig Len Rix fordításában. Regénye felkerült a The New York Times 10-es listájára.

    Kilencvenedik születésnapján rengetegen ünnepelték, szülővárosában könyvesboltot neveztek el róla.

    Szabó Magdát 2007. november 19-én, 90 éves korában, kerepesi otthonában, olvasás közben érte a halál.

    forrás: https://szabomagda.drk.hu/ 

    Nyitva tartás
    Március 1-től október 31-ig:
    Hétfőtől péntekig 12:00 - 16:00

    November 1-től február 28-ig: csak előre bejelentett csoportokat fogad az emlékház.

    Helyszín

    Debrecen
    Kossuth utca 35.
    4024
    Magyarország

    Telefon