Jókai Mór a legismertebb magyar regényíró. A több mint száz kötetre tehető, külföldön is ismert életműve a magyar romantikus próza legnagyobb teljesítménye. A magyar nemzeti múlt felidézése a középkortól a polgárosodás korának kiteljesedéséig, és a jövő víziója adja a Jókai regények széles tematikáját.
1825. február 18-án született Komáromban, Jókay Móricz néven, polgáriasodott nemesi-értelmiségi család ötödik gyermekeként. Édesapja jogász volt. Irodalmi műveiben Petőfi javaslatára kezdte a Jókay Mór nevet használni, majd 1848. után az y végződést i-re cserélte.
1841-42-ben a Pápai Református Kollégium diákja volt, ahol megismerkedett és jó barátságot kötött az akkor 19 éves Petőfi Sándorral. Ekkor kezdett el komolyabban foglalkozni az írással.
1842-44. között Kecskeméten hallgatott jogot. Ekkor írta első színdarabját, a Zsidó fiút. A jogi tanulmányok elvégzése után Pesten kezdett bojtárként dolgozni. Ekkor már Petőfi is Pesten élt, ismert költő volt, aki bevezette Jókait is a pesti irodalmi életbe.
1846-ban jelent meg első regénye, a Hétköznapok sikere, ezután felhagyott a jogi munkával, minden idejét az írásnak szentelte.
1848 márciusában vezető szerepet vitt a március 15-i eseményekben, részt vett a 12 pont fogalmazásában, később beállt nemzetőrnek és elkísérte Kossuthot toborzó körútjára.
1848 augusztusában feleségül vette Laborfalvi Róza színésznőt.
1849-ben, a világosi fegyverletétel után menekülni kényszerült, több hónapig Tardonán bujdosott.
1850 elején tért vissza Pestre és újra írni kezdett. Saját, egyéni romantikus hangja ekkor alakult ki, nagysikerű történelmi regényei hamar elismert íróvá avatták.
1865-től újra bekapcsolódott a politikai életbe, 1896-ig rendszeresen országgyűlési képviselő volt. 1875-ben, Tisza Kálmán kérésére belépett a Szabadelvű Pártba, de Tisza politikája csalódás volt számára.
1886. november 20-án vesztette el nejét, Laborfalvi Rózát.
1899-ben újra megházasodott, egy húszéves színésznőt, Nagy Bellát vette feleségül.
1904. május 5-én, életének 80. évében hunyt el tüdőgyulladásban.
forrás: Magyar Életrajzi Lexikon