Kisfaludy Sándor Emlékház

Sümeg
    Location

    Sümeg számos látnivalója közül kiemelkedik az egyház- és népművészeti, valamint irodalmi jelentőségű Kisfaludy Sándor Emlékház. Az intézmény a neves reformkori költő, Kisfaludy Sándor egykori otthonában működik. A kúriaszerű házat a 17. században emelték, építtetője a Sándorffy család volt, s a költő apja, Kisfaludy Mihály házassága révén került a Kisfaludyak tulajdonába. Kisfaludy Sándor 1800-ban, a napóleoni háborúkat követően telepedett le itt ifjú feleségével, Szegedy Rózával. Mivel leszármazottaik nem voltak, a rokonság a házat a veszprémi püspökségnek adta el. Az épület ettől kezdve a mindenkori uradalmi intéző hajlékaként szolgált, majd az egyházi birtokok kisajátítása során állami tulajdonba került. 1950-től működik falai közt a Kisfaludy Emlékház, 1990 óta pedig a sokrétű emlékgyűjteménynek helyet biztosító múzeum.

    Az intézmény egyik állandó tárlata a Kisfaludy-emlékkiállítás, amely a költő eredeti bútorait, használati tárgyait mutatja be, továbbá műveiből tesz közzé válogatást. Itt kapott helyet felesége, Szegedy Róza és testvére, Kisfaludy Károly néhány személyes tárgya is. Az Emlékház Darnay Kálmán munkásságát is őrzi. A város máig köztiszteletben álló alakja, tevékenysége Sümeget a dunántúli múzeumi élet korai központjává tette. Vaskereskedő lévén, autodidakta módon képezte magát. Az évek múlásával hírneve az ország jegyzett régészei közé emelte személyét. Írói tevékenységet is folytatott: tanulmányokat, színdarabokat, történelmi regényeket írt és a helyi újság szerkesztésében is részt vállalt. Életműve sajnos a Kisfaludy-anyag kivételével még halála előtt a keszthelyi Balaton Múzeumba került, majd a második világháborúban megsemmisült. Emlékkiállítása a család által adományozott személyes bútorokon és tárgyakon túl, betekintést ad Darnay Kálmán szerteágazó munkásságának megismerésére. Sümeg a középkor óta a Balaton-felvidéki fazekasság egyik központja; a múzeum kerámiagyűjteményének legrégebbi darabjai a vár ásatásakor kerültek elő, a legújabbak pedig a ma is működő, jellegzetes sümegi motívumokkal dolgozó Patonai-Nádasi műhelyből származnak. Az egyházi relikviákat bemutató kiállításrészben többek között Padányi Biró Márton püspök két, a 18. században nyomtatott könyve, a püspöki palota oromzatáról származó kőszobrok, valamint 19. századi szenteltvíztartók találhatók. A dr. Szondy Istvánné emlékére kialakított teremben iparművészeti remekek, fémplasztikák és dísztárgyak, valamint a herendi gyár termékei és egyéb, olasz, cseh, osztrák és francia eredetű porcelánok gazdagítják a múzeum látnivalóinak sorát. Az Emlékházban Horváthné Peterdy Ilona csengőgyűjteménye is megtekinthető. A Kisfaludy Emlékház hangulatos udvarával, értékes gyűjteményeivel és időszaki kiállításokkal, keddtől szombatig várja a látogatókat.

    More information

    A kiállítás címe: Kisfaludy Sándor emlékkiállítás; városi gyűjtemény állandó kiállítása

    Kisfaludy Sándor

    1772. szeptember 27-én született Sümegen, Dunántúli birtokos nemesi családba.

    1793-tól a bécsi nemesi testőrség tagja, Bécsben vált nagyvilági társasági férfivá. Hódításai, szerelmi ügyei végigkísérték katonatiszti pályáját.

    1796-ban a napóleoni háborúk során francia fogságba esett, Provence-ban többek között Petrarca-verseket olvasott. Szerelmes dalainak jó része ott született. 

    1797-ben hazaérkezett a fogságból.

    1800-ban feleségül vette Szegedy Rózát, aki fogságban írt verseinek címzettje volt.

    1801-ben házassága első évében, álnéven lépett a nyilvánosság elé a Himfy szerelmeivel. Óriási sikert aratott. 

    1808-ban a Napóleon elleni felkelés során őrnagyként József főherceg szárnysegédje lesz, a napóleoni csapatok a győri csatában leverik a felkelést.

    1820-ban a Marczibányi-intézet a korábbi években megjelent legjobb magyar könyv jutalmát, 400 forintot Kisfaludy Regéinek ítélte, a költő az összeget egy magyar zsebkönyv megalapítására ajánlotta fel, így indult meg az Auróra, amelyet öccse, Kisfaludy Károly szerkesztett. 

    1830-ban a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagjává nevezték ki a nyelv- és széptudományok osztályába, 1835-ben lemondott a tagságról; az Akadémia tiszteleti taggá választotta. 

    1832-ben felesége, Szegedy Róza meghalt.

    1834-ben nőül vette a 22 éves Vajda Amáliát, kiegyensúlyozott házassága 1841-ben Amália halálával ért véget.

    1844. október 28-án halt meg Sümegen. A Magyar Tudományos Akadémián 1844. november 18-án Toldy Ferenc tartott fölötte gyászbeszédet. Sírja Sümegen található. 

    Kisfaludy a Himfy szerelmei című dalciklusával a magyar irodalmi ízlés jelentős fordulatát vezette be, költészetével előkészítője a magyar romantikának. Személyes fáradozásainak eredménye volt, hogy Kolozsvár előtt és Pest előtt Balatonfüreden felépült és működni kezdett az első magyar kőszínház.

     

    Opening hours
    Keddtől szombatig 9 és 16 óra között.
    Location

    Sümeg
    Kisfaludy Sándor tér 2.
    8330
    Magyarország

    Telephone