Itt született 1863. augusztus 3-án Gárdonyi Géza Ziegler Géza néven. Nevét fiatalkorában, újságíróként változtatta Gárdonyira. („ha már egyszer Gárdonyban kereszteltek, úgy gondoltam, hogy Gárdonyira kereszteltetem a nevemet is”) Az épület, ahol meglátta a napvilágot, a korabeli településszerkezetben több cselédház, iskola, intézői ház, kút és a szomszédos Szent Anna kápolna társaságában állt, 1963 óta múzeum, majd a városvezetés felújíttatta, és 2007 óta irodalmi emlékház.
Az emlékhely bemutatja az író életének legfőbb állomásait, irodalmi munkásságának kiemelkedő értékeit. A tárolókban naplója és műveinek legszebb kiadásai mellett néhány eredeti, személyes tárgya is megtekinthető. Az emlékház 2007-ben felújításra került.
A látogatók megismerkedhetnek alkotói módszerével, írói munkásságával, bepillantást nyerhetnek különleges titkosírásába, megismerhetik a megfejtés kalandos történetét. Az épületben egy korabeli eszközökkel és bútorokkal berendezett konyhát is láthatnak az érdeklődők. Az emlékház szomszédságában 2011 nyarán elkészült az egri vár kicsinyített (rönkvár) másolata, amely alkalmas arra, hogy történelmi játék keretében idézzék fel az érdeklődőknek a magyar történelem egyik dicsőséges eseményét, az Egri csillagok c. regény fő helyszínét. 2013-ban, az író születésének 150. évfordulóján a Kligl Sándor alkotta Gárdonyi szobrot avattak, majd 2014-ben a Fejér megyei irodalmi emlékfalat, mely a megyében valaha élt és alkotott írók, költők portréit mutatja be, 22 kortárs képzőművész alkotását.
Szintén az emlékház szomszédságában található a Velencei-tavi Galéria, mely havonta változó kiállításokat rendez, a nyári időszakban pedig a Péntek Esti Hangtárlat koncertsorozatot élvezhetjük itt minden pénteken este 6 órakor, népzenei, világzenei komolyzenei programokkal.
Az Agárdon, a Sigray u. 1-ben található épületegyüttes az osztálykirándulások fontos helyszíne, a szünidőben pedig a Gárdonyi rönkvár várvédő csatái, tematikus foglalkozásai csábítják a nyaraló vendégeket, családokat, gyerekeket, fiatal felnőtteket.